Saç Ekiminde Yepyeni Bir Yöntem

soruu

Saç dökülme problemi yaşayan pek çok kişi oluşan saç kayıplarının etkisi azaltmak ve yeni bir saç yapısına kavuşmak için saç ekimi alanında uzman kliniklerde saç transferi işlemini gerçekleştirmektedir.

Tüm dünyada uygulanan saç nakiller arasında en sık başvurulan nakil yöntemi FUT tam adı ile Foliküler Ünite Transplantasyonu işlemidir. Foliküler ünite olarak adlandırılan saç nakil yöntemi sağlıklı saç bölgesinden şerit halinde alınan saç gruplarının seyrek olan bölgelere uygulanması işlemidir. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde oldukça popüler olan bu saç nakil yöntemini her geçen gün daha çok hasta tarafından tercih edilmekte ve işlem sonucunda başarılı bir sonuç alınmaktadır. FUT yönteminin bulunması ile birlikte diğer geleneksel mikro cerrahi yöntemler ile yapılan saç nakil işlemleri tamamen ortadan kaldırılmıştır. FUT yöntemi uygulanan bölgede uzaktan bakıldığında saçların sıralı bir şekilde yerleştirildiği görülmektedir. Fakat bu saç nakil işlemi ince hesaplar yapılarak oluşturulduğu için uzaktan sıralı bir şekilde görünüme neden olmaktadır. Mikroskop altında bakıldığında bu saç nakil işleminin sıralı bir şekilde yapılmadığı görülebilmektedir. Saçın seyrek olduğu bölgelere ne kadar saç naklinin yapılacağının hesaplanması gerekmektedir. Saç dökülme şikayeti ile başvuran hastanın dökülmemiş bölgelerinde saç sıklığı oranı hesaplanarak gerekli olan saç kökü numuneleri alınmaktadır. Mikroskop altında bakılarak matematiksel bir işlem yapılarak bulunan yöntem ile hastaya en uygun orada saç nakil işlemi gerçekleştirilmektedir.

Bu saç ekimi yöntemi lokal anestezi altında yapılmaktadır. Saç nakil işleminden sonra hasta saç derisinin tüm bölgelerinde orantılı bir saç yoğunluğuna kavuşmaktadır. İşlem oldukça sağlıklı bir yöntem olduğundan cerrahi müdahale sonrası hastada herhangi bir komplikasyon sonucu doğurmamaktadır. Transfer edilen saç kökleri uygulandığı bölgeden bir daha dökülmemektedir.