Saç Ekiminde Klonlama Yöntemi

soruu

Her geçen gün hızla gelişen teknoloji, dökülmesi sorunu yaşayan pek çok insana çareler sunmaya devam ediyor. En yaygın kullanılan saç ekimitekniklerine yenileri ekleniyor ve alternatif çözümler üretiliyor. Artık saç ekiminde klonlama sistemi araştırılıyor.

Saçlarınızı çok değişik nedenlerle kaybetmiş olabilirsiniz. İster genetik yapıdan kaynaklanan nedenlerle saçlarınız dökülmüş olsun, ister kanser tedavisinde kullanılan ilaçların yol açtığı geçici veya kalıcı dökülmeler olsun yada saçlı bölgelerde meydana gelen ağır yanık sebebiyle oluşan saçsızlık, doğum öncesi veya sonrasında değişik nedenlerden dolayı ortaya çıkan saç kayıpları, yanlış kozmetik kullanımından yada psikolojik sebeplerden kaynaklanan saç kayıpları olsun her neden olursa olsun klonlama yöntemiyle saçlarınıza kavuşmanız mümkün olabilmektedir. Klonlama sistemiyle kişilerin saç örnekleri alınarak laboratuar ortamında bu örneklerden kopyalama yapılmakta ve yapay kardeş saçlar üretilmektedir. Bu saç ekimi işleminde, kişinin saç numunelerinin pigmentleri, keratin miktarı, mikron ölçümleri ve saç kalınlığı gibi özellikler belirlenmekte ve kopyalama bu özellikler üzerinden gerçekleşmektedir. Bu saç telleri, 4 yada 8 hafta her türlü alerjik testten geçirilir. Bu arada kişinin cildine de aynı kapsamda alerjik testler yapılarak ortaya çıkabilecek riskler belirlenir ve bu risklerin önüne geçebilmek için gerekli önlemler alınır. Sonraki aşama artık uygulama aşamasıdır. 5-7 saat süren ve kesinlikle cerrahi bir müdahale olmayan medikal bir uygulama ile bu kardeş saçlar kişiye uygulanır. İşlem bittikten 1 hafta sonra yapılan genel bir kontrolden sonra kişi artık yeni saçlarıyla normal hayatına devam edebilecek hale gelir.

Klonlama yöntemiyle saç ekimi yeni bir yöntemdir ve maliyeti oldukça yüksektir. Ancak bu yöntem çevreniz için büyük sürpriz oluşturacak bir yöntemdir. Bir gün önce sizi dökülmüş yada azalmış saçlarınızla gören yakınlarınız bir gün sonra uzun ve sağlıklı saçlarla gördüklerinde tanımakta güçlük çekeceklerdir.