Saç Ekimi İşlemleri Hakkında Merak Edilenler

soruu

Sağlıklı ve güçlü saçlara sahip olmak hiç de hayal değil. Başta erkekler olmak üzere pek çok insan dökülen yada dökülmeye başlayan saçları nedeniyle sorun yaşıyor. Ama teknolojik gelişmeler bu soruna da alternatif çözümler üretmeye devam ediyor.

Değişik saç ekimi teknikleri var. Bunların esası ense saçlarının dökülmemeye kodlanmış olmasına dayanıyor. Evet ense saçları, dökülmeye neden olan hormonlara karşı daha dayanıklı. İşte bu nedenle enseden alınan dayanıklı saç kökleri dökülen yada seyrekleşen bölgelere ekilerek sağlıklı ve artık dökülmeyecek saçlara kavuşmak mümkün. 3 farklı saç ekim yöntemi olduğunu söyleyebiliriz. En yaygın kullanılan 2 teknik, FUT – Foliküler Unite Transplantasyonu ve FUE –  Foliküler Unite Ekstraksiyonu’dur. FUT yöntemiyle, ense üzerindeki dökülmeye karşı dayanıklı bölgeden alınan saçlı deri mikroskop altında doğal yapıları bozulmadan saç ve saç köklerini barındıracak şekilde kümelere ayrılarak dökülmüş olan bölgeye ekilir. Ensede saçların alındığı bölge de plastik cerrahiye uygun tekniklerle dikilir. FUT yöntemi, iz bırakan bir yöntem olarak kabul edilmekte ve artık pek çok merkezde uygulanmamaktadır. Aslında bu yöntem, dünyanın en ileri ve en gelişmiş saç ekim kliniklerinin kullandığı en etkili yöntemdir. FUE yöntemi, özel ince uçlu iğneler ile ense yada vücudun belirli bölgelerinden alınan saç köklerinin dökülmüş olan bölgeye nakledilmesidir. Bu yöntem dikişsiz ve ağrısız bir yöntem olduğu için son günlerde daha çok  tercih edilmektedir. Bir diğer saç ekimi yöntemi ise kopyalama tekniğidir. Kişinin saç örneği üzerinden laboratuar ortamında kopyalama yapılarak binlerce kardeş saç teli oluşturulmakta ve bunlar gerekli alerjik testlerin tamamlanmasının ardından ilgili bölgeye nakledilmektedir.

Saç ekiminde hangi tekniğin kullanılacağına kişinin değil uygulamayı yapacak uzmanın karar vermesi en doğru yöntemdir. Kişinin saç ve cilt yapısına uygun yöntem belirlenmeli ve uygulanmalıdır. En doğal görünüm ve memnunluk verici sonuç için mutlaka konunun uzmanlarına gidilmelidir.