NELER SAÇ DÖKÜLMESİNE NEDEN OLABİLİR?

soruu

Saç dökülmelerinin onlarca nedeni var ve belki yüzlerce farklı tedavi yöntemi var. Saç dökülmelerinde uzun ve zahmetli bir tedavi sürecine hazır olmak gerekiyor. Ama unutmayın. Eğer tedavi yöntemleri ile çözemezseniz bile saç ekimi tekniklerinden birinin uygulanması ile yeniden saçlarınıza kavuşabilirsiniz. 

İster erkek ister kadın olsun en sık görülen neden genetik yapı. Evet kadınlarda da genetik yapıdan kaynaklanan saç dökülmeleri görülüyor. Tamamen kellik olmuyor ama saçlar inanılmaz ölçüde seyrekleşiyor. Saç derileri gözüküyor ve saçın şekil alması hatta uzaması bile mümkün olmuyor. İşte bu durumla karşılaşan kadınlar da artık günümüz de saç ekimi ile saç sorunlarını kökten çözme yoluna gidiyorlar. Kanser tedavisinde kullanılan bazı yöntemler de saç dökülmelerine neden olmaktadır. Bazı kanser tedavi yöntemlerinin saç hücrelerinin bölünmesini durdurduğunu ve bu durumda saçlarının yaklaşık %90’nın kaybedildiğini bildiren uzmanlar büyük bir çoğunlukla tedavi sonunda saçların yeniden çıktığını belirtiyorlar. Kronik hastalıklar da saç dökülmesine neden olabilmekte ve maalesef ki ömür boyu devam etmektedir. Bazı büyük cerrahi müdahaleler, yüksek ateş ve ağır enfeksiyon gibi durumlar da ortalamada 3 ay kadar süren saç kayıplarına sebep olabilmektedir. Yetersiz beslenmeden kaynaklı eksik protein alımlarında yada uygulanan bazı diyet programları nedeniyle protein alınmadan kilo vermeye çalışırken oluşan protein yetersizliklerinde de hızlı bir şekilde saç dökülmesi başlayabiliyor. Protein alımının dengelenmesinin ardından bu sorun da yavaş yavaş ortadan kalkıyor. Özellikle kadınlarda görülen hormonlardaki değişikliklerden kaynaklanan doğum sonrası dökülmeler ve yanlış kozmetik ürünlerin kullanımından kaynaklanan dökülmeler de sıklıkla görülmekte ve geçici olmaktadır.

Tabi ki hiç kimse hiçbir nedenle saçları dökülsün istemez. Ama eğer saç dökülmeleriniz geçici değilse ve tedavi şansı yoksa size düşen en uygun saç ekim yöntemlerini araştırmak ve güvenebileceğiniz bir merkezde saç ekimi yaptırmak olacaktır.