Kellik Problemlerinizi Ortadan Kaldırın

soruu

Özellikle erkeklerde görülen kelleşme problemi erkeklik hormonu ile ilişkili bir şekilde görülmektedir. Androgen grubu hormonlarından biri olan testosteron Alfa-5 enzimi tarafından DHT (Dihidrotestosteron) hormonuna dönüştürülmektedir.

DHT hormonu genetik olarak saç dökülme yatkılığı olan kişilerde güçlü bir etki göstererek önce saçların uzamasını daha sonra yeni saç çıkışını azaltarak seyrekleşmesine neden olmaktadır. Geçen süre zarfında DHT hormonu saçlarda belirgin bir şekilde azalma etkisi göstermektedir. Anajen faz saçların gelişimini tamamladığı evredir. DHT hormonu anajen fazın süresini kısaltarak saç köklerinin güçsüz bir şekilde çıkmasına neden olmaktadır. Anajen evresinde iki tipi saç oluşumu gözlenmektedir. Birinci tip saç kalın ve renkli olan Terminal, diğer saç tipi ise ince ve renksiz olan Vellus saç tipidir. Vellus yapısında bulunan saç tipleri çabuk bir şekilde dökülen tiptedir. Anajen evresinin kısalması ile çıkan Terminal yapıdaki saçları üreten kökler bir süre sonra Vellus tipi saç köklerine benzeyerek kök çaplarını küçültmekte ve devamlı olarak ince ve renksiz saç üretimi yapmaya başlamaktadır. İyice küçülen bu kökler bir süre sonra işlevini tamamen yitirerek saç kökü üretimine son vermektedir. Yapılan araştırmalarda beyaz erkeklerin %95’inde alın bölgesinde bulunan saç çizgisinde gerileme olduğu ve yaklaşık yarısında da tepe bölgesinde dökülme gerçekleştiği belirlenmiştir. Saç dökülmelerini önlemek amacı ile birçok ilaç kullanıma sunulmuştur. Fakat bu ilaçların birçoğu etkili bir tedavi yöntemi sunamamıştır. 2002 yılından itibaren aktif bir şekilde kullanılan saç ekimi tedavisi kelleşme problemi dolayısıyla saç kaybına uğrayan kişilerin en çok tercih ettiği estetik operasyonlarından biri olmaya devam etmektedir.

Saç kaybına kalıcı bir çözüm bulan saç ekimi dünyada uygulanan fiyatlara göre oldukça ekonomik bir fiyata gerçekleştirilmektedir. Ekonomik oluşu ile dünyadan pek kişinin ülkemize gelerek gerçekleştirdiği saç ekimi operasyonu sağlık turizm sektöründe önemli bir yer kaplamaktadır.