Kaş Ekimi Tekniği

soruu

Kaş ekimi işlemi kliniğimizde yaptığımız en sık uygulamalardan bir tanesidir. 1-2 saatlik bir işlem sonrası lokal anestezi ile kaş ekimi rahatlıkla yapılır. FUE tekniği ile mikromotor yardımı ile alınan kökler tek tek alınarak kaş olmayan bölgeye ekilir. Kaş için en çok tercih ettiğimiz bölge  ense bölgesindeki saçlı kısımdır.

Eğer lokal bir alanda kaş dökülmesi mevcutsa işlem 30 dakika gibi bir sürede başarı ile sonlandırılır ve sonuçlar çok yüz güldürücü olmaktadır. Bazı durumlarda hastalarımızın kaşlarını kalınlaştırmak istediklerinde ise şekil belirlenerek her bir kıl kökünün açısına göre ekim işlemi yapılır.

Kaş ekimi sonrası alınan kıl köklerinin doğası gereği kaşlarda belli sürelerde uzamalarda olmaktadır. Bu nedenle hastalarımızın belirli aralıklarla kaşlarını kısaltmaları gerekebilmektedir. İhtiyaca göre 15 günde yada ayda bir birkaç dakikalık bir işlemle kaş boyunu kısaltmak gerekmektedir

Ense bölgesinde var olan saçlar yukarı kaldırılıp ekilecek kök sayısına göre 1 cm eninde 5-10 cm uzunluğunda yatay bir çizgi şeklindeki alan traş edilerek mikromotor yardımı ile 0,6 punchlar kullanılarak kıl kökleri alınır. Kıl köklerinin alındığı alan çok küçük olduğu için bu bölgede herhangi bir belirti kalmamaktadır. Kişinin kaş bölgesindeki ihtiyaca göre gerekli greft alınır. Ekim işlemi kaş bölgesinde buyuk onem taşımaktadır. Çünkü kaş çıkış şekli her kişide çok değişkendir. Burna yakın kısımda daha bir dik açı ile çıkan kaşlar kulaklara doğru yaklaştıkça alınla 40-45 derece açı olacak şekilde çıkmaya başlar. Bunun pratikteki önemi ekim esnasında ortaya çıkmaktadır. Ekilen kıl köklerinin açısı özenle hazırlanmalıdır. Çünkü kaşlar yüzümüzde en dikkat çeken bölgelerden bir tanesidir. En ufak bir ihmalde hastaları çok rahatsız edecek sonuçlar görülebilir.

Kaş ekimi işlemi ağrısız lokal anestezi ile yapılan ve 1-2 saat gibi kısa bir zamanda yapılan, sonuçları doğal olan bir işlem haline gelmiştir. İşlem sonrasında ağrı yada rahatsızlık verici herhangi bir durum söz konusu olmamaktadır. Kaşların kendini toplaması ve gerçek şeklini alması 4-6 ay gibi bir süre alır .. 6 ay sonra kaşlı bir görüntü elde edilebilir…