Günümüzde Saç Nakli Nasıl Yapılmaktadır?

soruu

Saç ekimi işlemlerinin esası, iki kulak arasında ensede yer alan bölgedeki saçların dökülmemeye kodlanmış olmasına dayanmaktadır ve bu bölgeden alınan saç köklerinin dökülmenin gerçekleştiği bölgelere uygun tekniklerle nakledilmesi işlemidir.

Peki saç nakli nasıl yapılıyor? 3 değişik yöntem mevcuttur. FUT – Foliküler Unite Transplantasyonu bunlardan ilkidir. Dünyada ilk kullanılan yöntemdir ve halen daha Avrupa’nın bir çok büyük saç ekim merkezinde tercih edilen bir yöntemdir. Aslına bakılırsa su anda mevcut yöntemlerin en garantilisidir. Ancak uzman eller tarafından uygulanmış olması ve merkezlerin tam donanımlı olması gereken şartların mevcut olması çok önemlidir. Bu yöntemde ense saçlarının bulunduğu yerden içinde saç köklerinin olduğu saç grupları çıkartılmakta ve saçsız yerlere uygulanmaktadır. Yaklaşık 6 saat süren ve anestezi ve enseye dikiş gerektiren bu yüzden de artık insanların pek tercih etmedikleri bir yöntem haline gelmiştir.  Bir diğer yöntem FUE –  Foliküler Unite Ekstraksiyonu’dur. Bu yöntemde  özel iğneler kullanılır. Bu iğnelerle enseden alınan saç kökleri ekimin yapılacağı bölgeye yerleştirilir. Bu yöntemde dikiş izi sorunu yoktur ama iğne ile çalışıldığı için uzun bir süre saçsız bölgede noktalar halinde iğne izleri kalmaktadır. Yaklaşık 6 aylık bir süre sonunda görünüm normal hale dönmektedir.

İnsanlar genellikle hangi yöntemle saç ekimi yaptıracaklarına kendileri seçme eğilimi göstermektedirler. Merkezler de bu şekilde olması için cesaretlendirici satış teknikleri uyguluyorlar. Ancak olması gereken bu değildir. Olması gereken uzmanlar tarafından kişinin ten ve saç özelliklerinin belirlenmesi ve bunlara uygun yöntemin önerilmesidir. Aslında yöntemin ne olduğundan daha önemlisi kimin uygulayacağıdır. Uzman olmayan kişiler tarafından uygulanan saç ekim işlemlerinde sonuç çoğunlukla hayal kırıklığı olmakta ve yapılan işlemin bir geri dönüşünün olmaması da bu hayal kırıklığını ve olumsuz etkilerini arttırmaktadır.