DÖKÜLMEYESİ SAÇLARIM

soruu

Saç dökülmesi çağımızda insanların en çok para aktardığı konular arasındadır. Saçlar çok sayıda neden bağlı olarak dökülebilmektedir. Bu metinde aklımıza gelenleri size aktarmaya ve saç ekimi denilen kesin çözümü hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

İnsan saçının dökülmesinin en büyük nedeni genetik nedenler denilen babadan veya anneden alınan özelliktir ve bu en çok erkeklerde görülür. Bayanlarda da görülmesine rağmen erkekler kadar etkili olmamakta saçta seyreklikler görülmesi gibi sonuçlar doğurmaktadır. Kalıcı düzelme sadece saç transplantasyonunda (saç ekimi) görülür. Yaşanan bazı vakalar sonucu yapılan büyük cerrahi müdahaleler de yine aynı sonucu doğurabilmekte, kısa zamanda büyük dökülmelere neden olabilmektedir. Bir başka sebep demir eksikliğine bağlı dökülmelerdir. Özellikle bayanlarda adet kanamalarında olan bu eksiklik kısa zamanda vitamin vb ile giderilmelidir.

Bazı doğum kontrol haplarının da bununla sonuçlanabilen yan etkileri mevcuttur. Bu durumda doktor kontrolünde bu hapları değiştirmekte yarar var.  Kanser tedavilerinde saç hücrelerinin zarar gördüğü bu yüzden hastaların saçlarının kesildiği fakat tedavinin başarılı olması durumda saçın yine eski haline geldiği de bilinen bir gerçektir. Jöle, boya, fön, perma, örgü vb yapılan yanlış saç bakımı ve yanlış veya aşırı kimyasalların kullanımı yine aşırı dökülmelere sebebiyet vermektedir.  Saçı çok kurutmak ve arası çok dar taraklarla taramak yine dökülmeyi artıran bir faktör olarak karşımıza çıkmaktadır. Tiroid bezinin az ya da çok çalışması da saç kaybına neden olabilecekken bunun tedavisi durumunda da eski saçlara kavuşmak mümkün olabilmektedir.

Bunlar gibi birçok neden saçlarınızı kaybetmenize neden olabilir. Ama endişe etmek ve karamsarlığa kapılmak tamamen yersizdir. Çünkü saç ekimi kesin ve en etkili çözümdür. Kendinize ve saçlarınıza iyi bakın. Hepinize sağlıklı günler dileriz.